Godzilla II: Król potworów

Wojowniczy ekoterroryści, prowadzeni przez pułkownika Alana Jonaha (Charles Dance), porwali biolog Emmę Russell (Vera Farmiga) i jej córkę (Millie Bobby Brown), ponieważ Russell, która pracuje dla agencji kryptozoologicznej Monarch, znalazła sposób komunikowania się za pomocą sonaru z potworami takimi jak Godzilla. Teraz ma obudzić trójgłowego smoka króla Ghidorę, pterodaktyla Rodana i gigantycznego motyla Mothrę z ich głębokiego snu, ekotroryści chcą zlikwidować ludzkość za pomocą Tytanów, ale przywrócić równowagę ekologiczną świata. Ale na szczęście Godzilla wydaje się mieć słabość do gatunku ludzkiego.

Nowa Godzilla

Potworny spektakl Ishirô Honda „San daikaijû: Chikyû saidai no kessen” posłużył jako plan dla nowej wersji „Godzilla” (1964). Film uważany jest za klasykę ze względu na dowcipny niemiecki tytuł DVD: „ Potwór Frankensteina walczący z Ghidorah ”. Godzilla tutaj powoli rozwijała ludzkie cechy i po raz pierwszy pojawił się jego nemezis, złoty smok, król Ghidorah. Aby pokonać kosmiczną bestię, Godzilla otrzymała pomoc od Kaiju Mothry i Rodana, znanego już z ich własnych filmów.

Oszałamiająca wizualnie amerykańska reinterpretacja oferuje bogactwo scenografii, które są znane z 29 japońskich filmów “Godzilla”. Tylko tutaj są zredukowane w skoncentrowanej formie do niezbędnej dramaturgii. Ludzcy bohaterowie filmowi odpowiadają drzewnym stereotypom gatunkowym, które nie wymagają już szczegółowej ekspozycji. A świetni aktorzy Vera Farmiga, Sally Hawkins, Ken Watanabe lub Zhang Ziyi mają mało czasu, aby wypełnić swoje postacie życiem. Działają tylko jako stogowie lub sędziowie dla potwornych bohaterów.

Nowe spojrzenie na stare potwory

Przyjemność dla fanów polega oczywiście na współczesnej reinterpretacji znanego Kaiju. Cyfrowa wizualizacja Tytanów jest zgodna z bezwarunkowym stwierdzeniem rzeczywistości: jak by wyglądało, gdyby gigantyczne potwory naprawdę istniały? To typowe hollywoodzkie podejście jest dokładnym przeciwieństwem celowo sztucznego i poetyckiego świata fantasy japońskich filmów „Godzilla”. W 1964 r. trójgłową Ghidorę nadal przedstawiał aktor w smoczym kostiumie latającym na niewidzialnych drutach jak marionetka nad miniaturowymi miastami w studiach filmowych Toho. W tym czasie trwał szczyt logistyczny z wykorzystaniem tradycyjnego japońskiego teatru. Współczesny król Ghidorah jest stworzeniem stworzonym cyfrowo w komputerze, którego trzy głowy uzyskują mimikę twarzy od różnych aktorów poprzez rejestrację ruchu. Formalnie Godzilla 2 nie ma nic wspólnego z naiwnym urokiem japońskiego oryginału. Ale potwory, zawsze określane w filmie jako „Tytani”, są prawdziwym kaiju w ich majestacie: gigantyczne, mitologiczne mityczne stworzenia i naturalne siły, z którymi ludzie muszą się pogodzić.

reżyseria:Michael Dougherty
scenariusz:Zach Shields, Michael Dougherty
gatunek:Akcja, Sci-Fi
produkcja:Japonia, USA
premiera: 14 czerwca 2019 (Polska) 29 maja 2019 (świat)
Cześć! Jestem Bartek - miłośnik dobrych filmów, książek i muzyki. Sięgając po nowe pozycje lubię oderwać się od codzienności, stąd do moich ulubionych gatunków należą fantasy i sci-fi. Nie pogardzę jednak żadnym tytułem, który można uznać za dobry w swoim gatunku. Chętnie podzielę się z Tobą ciekawymi, nie zawsze szeroko znanymi, tytułami filmów i książek, po które warto sięgnąć.
Back To Top